Megházasodott a válogatott oszlopa: fotókon az esküvő!
Schäfer András és párja karácsony előtt kimondták a boldogító igent. A nagy napról meseszép fotókat osztottak meg.
A szerencsejáték izgalmas, játékos kikapcsolódást kínál a felnőtteknek. A túlzásba vitt szerencsejáték azonban minden életkorban ártalmas, így a gyerekek esetében is. Emiatt kiemelten fontos a felelős szülői, illetve felnőtt magatartás az esetükben. A magyar nemzeti lottótársaság is csatlakozott a European Lotteries, azaz az Európai Lottótársaságok Szövetsége és a World Lotteries Association által is ajánlott, nemzetközi „Ajándékozz felelősen!” (Gift Responsibly) kampányához, amely világszerte arra figyelmeztet, hogy a kiskorúak számára a szerencsejáték komoly kockázatokat rejthet. A kampány élén az amerikai National Council on Problem Gambling áll. A kampány célja, hogy megvédje a fiatalokat, és segítse a felnőtteket a szerencsejátékokat érintő tudatos döntésekben.
A nemzeti lottótársaság tapasztalatai szerint ugyanis sokan jó ötletnek tartják, hogy sorsjegyet vásároljanak fiatalkorúnak ajándékba, akár születésnapra, akár karácsonyra. Azonban fontos észben tartani, hogy az ajándékba adott szerencsejátékok komoly veszélyt jelenthetnek, ha azokat fiatalkorúaknak adjuk, mert náluk is könnyen kialakulhat használati zavar, függőség.
A felelős játék fontosságát a Szerencsejáték Zrt. is komolyan veszi, és mindent megtesz annak érdekében, hogy megóvja a játékosait a túlzásba vitt szerencsejáték káros hatásaitól. Éppen ezért 18 év alattiaknak nem értékesíti a termékeit, és a reklámjaival sem célozza meg őket.
Kutatások szerint a kiskorúak azért különösen veszélyeztetettek a szerencsejátékokkal kapcsolatban, mert az idegrendszerük még fejlődésben van, ezért hajlamosabbak az impulzív döntésekre, és nehezebben mérik fel a kockázatokat. Ráadásul kevés az élettapasztalatuk, így nagyobb valószínűséggel vonzódnak a szerencsejátékokhoz, ami később komoly nehézségekhez vezethet.
Tekintettel arra, hogy a szerencsejáték használati zavar a köztudatban nem létezik, így a szülők maguk sem gondolják át, hogy milyen kockázatot vállalnak azzal, ha felnőttként a szerencsejáték terméket a gyermek kezébe adják, vagy velük együtt játszanak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy felnőttek nincsenek tudomással arról, hogy miért is tiltott a gyerek számára a szerencsejátékban történő részvétel, és közel sem érzik azt olyan károsnak, mint a dohányzást, vagy az alkoholfogyasztást.
A nemzeti lottótársaság ezért azt kéri, hogy felnőttként soha ne vonjunk be 18 év alatti személyt a szelvények kitöltésébe, a sorsjegyek kiválasztásába és lekaparásába, valamint ne kérjünk tőlük tippeket a sportfogadáshoz sem.
Az Ajándékozz felelősen kampány keretében a Szerencsejáték Zrt. országos gyermekvédelmi akciót is indított, amelynek célja, hogy felhívja a szülők és felnőttek figyelmét a felelősségteljes ajándékozás fontosságára. Sokan nem gondolják, de a szelvény és sorsjegy nem való gyermekeknek, ezért fontos, hogy mindenki tisztában legyen vele: a szerencsejáték nem gyerekjáték! A kiskorúak számára nem ajánlott semmi olyan, ami potenciálisan veszélyes lehet, így a szerencsejáték ajándékok nem megfelelőek. A cél az, hogy minél többen megértsék: a szórakozásnak mindig biztonságosnak kell lennie, és az ajándékoknak örömet kell okozniuk – nem kockázatot!
A felelősségteljes játék mindannyiunk érdeke, ezért fontos, hogy mindenki tudatos döntést hozzon a szerencsejátékokkal kapcsolatban, felmérve a szerencsejátékokban rejlő kockázatokat. Ezzel nemcsak saját magunk, hanem a jövő generációjának védelmét is szolgáljuk. Ne feledjük: a szerencsejáték nem gyerekjáték!
A cikk megjelenését a Szerencsejáték Zrt. támogatta
Fotók: Szerencsejáték Zrt.